Hakkımızda

Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuzun(EASKF) kuruluş amacı, spor kulüpleri, yöneticileri ve sporcuları arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak, spor kulüplerini desteklemek, hangi dalda olursa olsun uğraş veren kulüplerimizin durumlarını düzeltmek, iyileştirmek, yeni haklar elde etmek, spor yönetiminde ve bağımsız spor  federasyonlarında Avrupa Topluluğu ülkelerindeki demokrasiyi ve yapılanmayı sağlamada ve Türk sporunun çağdaş seviyeye çıkarılmasında katkı yapmak, başta devlet kuruluşlarıyla olmak üzere tüm gönüllü spor kuruluşları ile aile anlayışı içinde elele çalışmak ve sporda tam demokrasi kurulması için mücadele etmektir.

Federasyonumuzun siyasi bir yönü yoktur, ama Türk sporunun yücelmesini sağlayacak bir siyaseti vardır. EASKF’nin  amaçlarından  birisi de, sporun sağlık, barış, kardeşlik ve sevgi olduğu düşüncesini yaygınlaştırabilmek, müsabakaların bir savaş, müsabaka alanının da savaş alanı olmadığını, sporun sevgi ve barış olduğunu anlatabilmektir. Unutulmamalıdır ki amatör olsun, profesyonel olsun, en başarısızından, en başarılısına, kadar bütün sporcular spora amatörlükle başlamışlardır. Bu pencereden bakıldığında spor kulüplerinin önemi daha da artmaktadır. Denilebilir ki ülke sporunun gelişmesi ve başarılı olabilmesi, amatör spor kulüplerinin gelişmesi ve başarılı olması ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda Federasyonumuzun yükünün ne denli ağır olduğu ortaya çıkacaktır.

EASKF’nin en önemli başarılarından biride sivil toplum örgütü olmanın gücüyle, ilimizde Valilik ve Belediyeler aracılığıyla amatör spor kulüplerine spor malzemesi ve nakdi yardım yapılmasını sağlamak ve ilgili kurumlarca yeni spor tesislerinin yapılması için çaba sarf etmektir.

KURUCU SPOR KULÜPLERİ VE KURULUŞU

ALTAY SPOR, ADANIR SPOR, ÇAĞLAR SPOR, CİCİ SPOR, ÇELİKKARTAL SPOR, ESNAF SPOR, FATİH SPOR, GÖZTEPE SPOR, IŞIK SPOR, İNÖNÜ GENÇLİK SPOR, KIRMIZITOPRAK SPOR, KURTULUŞ SPOR, SAĞLIK SPOR, TEPEBAŞI KOLEJ SPOR, SİYAH BEYAZ ŞEKER SPOR, SÜMER SPOR kulüplerinin birleşmesiyle oluşturulan Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuz ilk Genel Kurulunu 05.09.1986 tarihinde yaparak faaliyetlerine başlamıştır.

EASKF BAŞKANLARIMIZ

1 – ÇETİN SUÇIKARAN ( 05.09.1986 – 12.10.1990 )

2 – İSMET ERTUĞRUL ( 12.10.1990 – 31.08.2009 )

3 – MEHMET AKDOĞAN ( 31.08.2009 – 27.01.2010 )

4 – SADRİ ATAM ( 27.10.2010 – ………… )